Dvoukřídlá vrata

Dvoukřídlá vrata v Praze

Milujete procházky romantickými uličkami staré Prahy? Čeho si při takových procházkách všímáte nejvíc? Každoročně přijíždějí do našeho hlavního města tisíce turistů, aby obdivovali architektonické památky města pražského. Jedním z neopakovatelných prvků pražských domů jsou specifická dvoukřídlá vrata. Při pohledu na výtvory starých pražských mistrů truhlářského cechu se skutečně tají dech. Majestátní dvoukřídlé brány a  vrata s bohatou ornamentální tematikou ve vchodech domů na Malé Straně a Starém městě pražském jsou mezi znalci této problematiky skutečným pojmem. Skvostná dvoukřídlá vrata byla pro každého majitele domu v době baroka vysoce prestižní a reprezentativní záležitostí, proto nejeden z nich neváhal investovat do tohoto architektonického prvku svého domu skutečné jmění.

Tip: Potřebujete oplotit pozemek ? Ploty z poplastovaného pletiva nebo svařovaných panelů jsou dnes již klasikou v oplocení pozemků. Při stavbě plotu si nezapomeňte pořídit i veškeré dráty, sloupky na plot, podhrabové desky a ostatní potřebný materiál.

Dvoukřídlá vrata, portál a znamení

Jak jistě víte, například barokní malostranské domy nesou vždy specifický název. Tento název je vždy odvozen od domovního znamení, které se nachází zpravidla nad vchodem domu. Často je domovní znamení však zakomponované do portálu, který lemuje dvoukřídlá vrata. Dochází tak k harmonickému souznění práce třech řemeslníků, nebo spíše umělců. Kameník vytesal skvostný portál s domovním znamením. Mistr práce se dřevem vytvořil ohromující dvoukřídlá vrata nejčastěji z nějakého monumentálního staletého dubu. Mistr cechu kovářského pak korunoval celé dílo ladně klenutou klikou a panty s překrásným kováním. Celá kompozice těchto třech prvků – kamenického, truhlářského a kovářského je úchvatná. A zástupy cizojazyčných návštěvníků z celého světa to svou přítomností každoročně potvrzují. Staří řemeslnící odešli, ale jejich výtvory přetrvávají až do dnešních dnů.